Faculty Governance Representatives

2020-2021 College Faculty Governance Representatives

Awards and Scholarships Committee

  • Five Tenured/Tenure-track Faculty
  • Two Year Term (Alternate is One Year Term)
  • Staggered Terms
  • Limited to Two Consecutive Terms (four years)

Representatives

  • Amber Johnson (HSC)
  • Jung Mee Mun (FCS)
  • Belinda Daughrity (SLP)
  • Christine Scott-Hayward (CCJEM)
  • Kellie Walters (KIN)
  • Becky Nash (CCJEM) [Alternate]

Professional Leave Committee

  • Five Tenured Faculty
  • Two Year Term (Alternate is One Year Term)
  • Staggered Terms
  • Limited to Two Consecutive Terms (four years)
  • One Representative Per Department/School

2020-2021 Representatives

  • Connie Ireland (CCJEM)
  • Marissa Hansen (SW)
  • Young Ha (FCS)
  • Alex Washington (SW)
  • Jeff Kress (KIN)
  • Ruth Chambers (SW) [Alternate] 

Research Committee

  • Six Elected Tenure/Tenure-track Faculty
  • Dean Appoints a Representative (One Year Term)
  • Two Year Term (Alternates are One Year Term)
  • Staggered Terms
  • One Representative Per Department/School

2020-2021 Representatives

  • Josh Cotter (KIN)
  • Michelle Barrack (FCS)
  • Alaine Ocampo (SLP)
  • Dina Perrone (CCJEM)
  • Jackie Dawson (PT)
  • Suzie Weng (SW)
  • Judy Jou (HSC) [Alternate]
  • Laurel Richmond (RLS) [Alternate] 

Grade Appeals Committee

  • Four Tenured/Tenure-track Faculty
  • One Student selected by ASI
  • Two Year Term (Alternate is One Year Term)
  • Staggered Terms
  • Limited to Two Consecutive Terms (four years)
  • Cannot serve on any other grade appeals committee
  • Department/School Chairs/Directors

Representatives

  • Tiffany Brown (FCS)
  • Fiona Gorman (HSC)
  • Adam Butz (PPA)
  • Jenny Bagwell (PT)
  • Becky Nash (CCJEM) [Alternate]
  • Youngok Jung (FCS) [Alternate]
  • TBD (ASI Student Rep)

RTP Committee

  • At least five Full Tenured Professors
  • Up to three Full Tenured Associate Professors
  • Two Year Staggered Terms
  • Limited to Two Consecutive Terms (four years)
  • Cannot serve on any other RTP committee
  • One Representative Per Department

Representatives

  • Christian Molidor (SW)
  • Lisa Jennings (SW)
  • Connie Ireland (CCJEM)
  • Nilufer Medora (FCS)
  • Henry O’Lawrence (HCA)
  • Ryan Fischer (CCJEM)
  • Lucy Van Otterloo (NRSG)
  • Roudi Roy (FCS)

Faculty Development Committee

  • Two Tenured Associate or Full Professors
  • Two Assistant Professors
  • Two Year Terms
  • Limited to Two Consecutive Terms (four years)
  • One Representative Per Department

Representatives

  • Virginia Gray (FCS)
  • Mimi Nakajima (KIN)
  • Sandhya Shimoga (HCA)
  • Kristina Lovato (SW)
  • Melawhy Garcia (HSC) [Alternate]
  • Kholoud Khalil (NRSG) [Alternate] 
  • Jo Brocato (SW) SP21
  • Sara Nourazari (HCA) SP21  

Faculty Council

Each department/school selects its representative

  • Tenured/tenure-track faculty with two or more years teaching experience at CSULB
  • One Representative Per Department/School
  • Meets 1st Fridays from 11-12:30 p.m.

Chair

  • Kellie Walters (Chair SP21)  
  • Soo Hyun Cho (Chair FL20)  

Department Representatives

  • Dept. Sam Vickovic (CCJEM)
  • Soo Hyun Cho (FCS, Chair FL20)  
  • Maria Claver (FCS, SP21)
  • Yang Lu (HCA)
  • Amber Johnson (HSC)
  • Kellie Walters (KIN, Chair SP21)  
  • AJ Jadalla (NRSG)
  • Melissa Mathews (PPA)
  • Sharon Teng (PT, Vice-Chair FL20)
  • Jenny Bagwell (PT, SP21)
  • Curt Davidson (REC)
  • Mimi Kim (SW)
  • Salim Al-Ani (SLP)

Educational Policy Committee

Each department/school selects its representative

  • Tenured/Tenure-track Faculty from each Dept/School/Program
  • Meets 2nd Fridays from 10-12 p.m.

Chair: Nancy Dayne

Representatives

  • Nick Perez (CCJEM)
  • Nancy Dayne (Chair) (FCS)
  • Yanling Qi (HCA)
  • Vikki Bisorca (HSC)
  • Leilani Madrigal (KIN)
  • Major Stephenson (MS)
  • Kholoud Khalil (NRSG)
  • Laurel Richmond (REC)
  • Lisa Jennings (SW)
  • Alaine Ocampo (SLP)

Graduate Advisors Council

Each department/school selects its representative

  • One Graduate Advisor from each Dept/School/Program
  • Term coincides with advisor assignment
  • Meets 1st Wednesdays from 12-1 p.m.

Chair: Jeff Rodrigues 

Representatives

  • Dina Perrone (CRJU)
  • Peter Kreysa (EMER)
  • Virginia Gray (FCS)
  • Maria Claver (GERN)
  • Nathan Gerard (HCA)
  • Judy Jou (HSC)
  • Alison Ede (KIN)
  • Cleddhy Arellano (NRSG)
  • Adam Butz (PPA)
  • Jeff Rodrigues (Chair) (PT)
  • Heewon Yang (REC)
  • Molly Ranney (SW)
  • Lei Sun (SLP)

Academic Senate

  • Seven Tenured/Tenure-track Faculty
  • Meets every other Thursday from 2-4 p.m.
  • Three Year Term (Alternate is One Year Term)
  • Maximum of two representatives per department (Including alternates)

Representatives 

  • Nancy Meyer-Adams (SW)                          
  • Becky Nash (CCJEM)                                              
  • Christian Molidor (SW)                                  
  • Natalie Cheffer (NRSG)                                
  • Lucy Huckabay (NRSG)                                
  • Pei-Fang Hung (SLP)                                      
  • Sandhya Shimoga (HCA)                                
  • Dina Perrone (CCJEM) [Alternate]              
  • Henry O’Lawrence (HCA) [Alternate]          
  • Kevin Valenzuela (KIN) [Alternate]              
  • Nathan Gerard (HCA) [Alternate]                 

 

2020-2021 University Faculty Governance Representatives

Academic Senate Lecturer

  • One CHHS Lecturer
  • Meets every other Thursday from 2-4 p.m.
  • One Year Term (Alternate is One Year Term)

Representatives

  • Debra Windle (NRSG)                                    
  • Lilia Meltzer (NRSG) [Alternate]           

Curriculum and Educational Policies Council

  • Two Tenured/Tenure-track Faculty
  • Meets on 2nd and 4th Wednesdays from 2-4 p.m.
  • Three Year Term (Alternate is One Year Term)

Representatives

  • Henry O’Lawrence (HCA)                             
  • Leilani Madrigal (KIN)                                   
  • Kevin Valenzuela (KIN) [Alternate]              

 

Faculty Personnel Policies Council

  • One Tenured Full Professor
  • Meets on 1st and 3rd Fridays from 12:30-2:30 p.m.
  • Three Year Term (Alternate is One Year Term)

Representatives

  • Jo Brocato (SW)                                             
  • Erlyana Erlyana [Alternate] 

University Mini Grants Summer Stipend Committee

  • Two Tenured Associate or Full Professors
  • Meets Fridays twice per semester from 10-12 p.m.
  • Two Year Term (Alternate is One Year Term)
  • Minimum of two-year break in service before serve again

Representatives 

  • Maria Claver (FCS)                                        
  • Will Wu (KIN)                                                
  • Molly Ranney (SW) [Alternate]   

University Resources Council

  • Two Tenured/Tenure-track Faculty
  • Meets on 1st and 3rd Tuesdays from 1-3 p.m.
  • Three Year Term (Alternate is One Year Term)

Representatives 

  • Karen Roos (KIN)                                                      
  • Christine Scott-Hayward (CCJEM)                           
  • Nathan Gerard (HCA) [Alternate]                             

 Graduate Studies Advisory Committee

  • One Tenured/Tenure-track Faculty
  • Meets (unknown)
  • Must have experience as a graduate advisor or coordinator
  • Two Year Staggered Terms (No Alternate)

Representative

Maria Claver (FCS)     

Program Assessment and Review Council

  • Two Tenured/Tenure-track Faculty
  • Meets 1st and 3rd Wednesdays from 2-3:30 p.m.
  • Three Year Term (Alternate is One Year Term)

Representatives

  • Sharon Teng (PT)                                           
  • Janaki Santhiveeran (SW)                               
  • Salim Al-Ani (SLP) [Alternate]                      

Data Fellows

  • Up to five representatives
  • Staff, faculty, and administrators
  • Meets alternate Fridays from 9-11am
  • One Year Term (No alternate)

Lead Representative: Natalie McGlocklin 

Representatives ​            

  • Natalie McGlocklin (Lead, CHHS)
  • Jef Aquino (Advising)                                                
  • Belinda Daughrity (SLP)                                
  • Youngok Jung (FCS)